اخبار دفتر

استانداردسازی آموزش مجازی در دستور سازمان حفاظت محیط زیست

استانداردسازی آموزش مجازی در دستور سازمان حفاظت محیط زیست

مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان به عنوان متولی آموزش‌های کارکنان سازمان حفاظت محیط‌زیست با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در زمینه فناوری‌های نوین آموزشی و ارتباطی، برای تحقق بخشنامه شماره 450090 به تاریخ 14 آبان 98 سازمان اداري و استخدامي كشور، آموزش‌های مجازي و غیر حضوری را از نیمه دوم سال 1398برنامه‌ریزی کرده و در دست اجرا دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، رییس مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان با اشاره به اقدامات این مرکز درخصوص كاربست فناوري‌هاي نوين ارتباطي برای اجرای دوره‌های آموزشی، گفت: به منظور صرفه جویی در وقت، هزینه و همچنین در دسترس بودن همیشگی محتواهای آموزشی، مركز آموزش محيط‌زيست و تربيت محيط‌بان تمام توان خود را بر روي آموزش‌هاي غير حضوري متمركز كرده و از نيمه دوم سال 98 و با توجه به راه‌اندازي سامانه آموزش مجازي كاركنان(جام)، برنامه‌ريزي خود را برای برگزاري دوره‌هاي آموزشي عمومي، تخصصي و مديريتي ویژه همكاران ستاد و استاني آغاز كرده است.

یوسفی افزود: در سال گذشته و در گام نخست، 12 دوره آنلاین با عنوان شايستگي‌هاي عمومي مديريتي برای انتصاب کارکنان معرفي شده از سوی واحدهای ستادي و استاني در پست‌هاي مديريتي پايه و مياني در سامانه آموزش مجازی سازمان، برنامه ریزی و اجرا شده است.  

وی گفت: این مرکز در مرحله دوم با برگزاری 5 عنوان دوره عمومي برای تمامي کارکنان ستادي و استاني در بازه زمانی یک ماهه دی تا بهمن سال گذشته در سامانه آموزش مجازي جام، به طور ميانگين در هر دوره، 7500 نفر را آموزش داده است. همچنین طی یک دوره آموزشی، 1151 نفر از مديران پايه و مياني سازمان  و طی 2 دوره تخصصي 729 نفر از كارشناسان معرفي شده، آموزش دیدند.

یوسفی با اشاره به ضرورت آشنايي محيط‌بانان با سامانه آموزش مجازي كاركنان (جام) گفت: تصمیم گرفته شد تا آزمون دوره‌هاي محيط‌باني بدو خدمت پس از طي مراحل حضوري و شركت در ميدان تير، به صورت مجازي و از طريق این سامانه انجام شود كه آزمون 3 دوره محيط‌باني برای280 نفر از محيط‌بانان سراسر كشور در دي و بهمن ماه سال 98 به صورت مجازي از طريق سامانه مذكور برگزار شد.

وی يكي ديگر از كاربردهاي سامانه آموزش مجازي جام را برگزاري نشست‌هاي تخصصي به صورت ويدئو كنفرانس(وبينار) دانست و افزود: در همين راستا اين مركز از نیمه دوم سال گذشته تاکنون، 7 نشست تخصصي برای دفاتر مختلف ستادي با مراكز استان‌ها به صورت ويدئو كنفرانس (آنلاين) برگزار کرده است و در نظر داریم نشست‌های آموزشی تحت عنوان زنگ آموزش نیز از طریق این سامانه به صورت مجازی و سراسری برای تمامی همکاران سازمانی برگزار شود.

رییس مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان، ادامه داد: در روزهای پایانی سال 1398 و با توجه به شيوع ويروس كرونا و ضرورت رعايت بهداشت عمومي و تأكيد بر رعايت فاصله اجتماعي يك دوره آموزش مجازي برای تمامی پرسنل سازمان درخصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محیط کار در زمان کرونا طراحی و اجرا شد که مجموع عملكرد آموزش مجازی سازمان حفاظت محیط‌زیست را در سال 1398 با انجام 9 دوره به 833768 نفر ساعت رساند.

یوسفی با ابراز خرسندی از اجرایی شدن نظام جامع آموزش کارکنان (جام) پیش از زمان بحران کرونا، گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که بیماری کرونا در برگزاری نشست‌های حضوری ایجاد کرده است، تلاش می‌کنیم تا تمامی آموزش‌های ممکن را از طریق استفاده از این سامانه آموزش مجازی برای کارکنان ستادی و استانی برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.
بيشتر