اخبار دفتر

انتشار 28 عنوان کتاب راهنما ویژه محیط‌بانان

انتشار 28 عنوان کتاب راهنما ویژه محیط‌بانان

رییس مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان از تألیف بیش از ۳۰ عنوان کتاب راهنما، ویژه محیط‌بانان خبر داد و گفت: تا کنون 28 جلد از این مجموعه کتاب‌های تخصصی با عنوان «بسته آموزشی راهنمای محیط‌بانان» منتشر شده و برای توزیع به ادارات کل حفاظت محیط‌زیست استانی سراسر کشور ارسال شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی محیط‌زیست، آرش یوسفی اظهارکرد: این مجموعه کتاب‌های راهنما با موضوعات متنوع آموزشی برای افزایش سطح آگاهی و توانمندی‌های محیط‌بانان تهیه و تدوین شده است.
رئیس مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان افزود: از آن‌جایی‌که شغل خطیر محیط‌بانی ابعاد گسترده‌ای دارد و یک محیط‌بان، علاوه بر دارا بودن فیزیک مناسب، باید مهارت‌های گوناگونی را نیز فرا بگیرد، سازمان حفاظت محیط‌زیست همواره با برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی به افزایش توانمندی‌های محیط‌بانان همت گمارده است.
یوسفی افزود: در سال‌های گذشته بر اساس تجربیات به‌دست آمده در هنگام برگزاری دوره‌های آموزش ویژه محیط‌بانان بدو و حین خدمت، به این نتیجه رسیدیم که برای تقویت دانش و بینش محیط‌بانان علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی، نیازمند تولید محتواهای تخصصی مطابق با این شغل هستیم تا محیط‌بانان با مطالعه مستمر آن‌ها به نیازهای علمی مورد نیاز دست پیدا کنند. 
یوسفی با بیان اینکه رویکرد رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست «افزایش توان آموزشی به عنوان سلاح اصلی محیط‌بانان است»، گفت: برای آسیب‌شناسی رفع این نقصان، جلسات و نشست‌های متعددی با اساتید، نخبگان، مدیران کل، محیط‌بانان بازنشسته و فرماندهان یگان برگزار و در نهایت مقرر شد تحت نظر معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌‌زیست و دانشکده محیط‌زیست، ۳۰ عنوان کتاب آموزشی ویژه محیط‌بانان تألیف شود.
رئیس مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان افزود: در مرحله اول، مردادماه سال گذشته تعداد 11 عنوان از این مجموعه با عناوین: اصول و مبانی امداد و نجات، سوانح و حوادث، اطفای حریق، اصول و مبانی کمک‌های اولیه، سوختگی و مصدومیت، گزیدگی و گازگرفتگی حیوانات، خونریزی و شکستگی، کنترل خشم، سلاح سازمانی، نفر، خودرو و اماکن انتشار یافت.
وی افزود: 17 عنوان دیگر از این مجموعه با عناوین جی‌پی‌اس، بی‌سیم، حفاظت اطلاعات، دستگیری و بازداشت، سلامتی و بهداشت، ارتباط مؤثر با جوامع محلی، شناخت مناطق حفاظت‌شده، ضابطان دادگستری، شناخت و حفاظت محیط‌زیست، آلاینده‌های محیط‌زیست (آلاینده‌های آب‌وخاک)، آلاینده‌های‌ محیط‌زیست (صوت و پرتو)، حیات‌وحش (مبانی فنون مدیریت حیات‌وحش)، حیات ‌وحش (آشنایی با آبزیان)، حیات ‌وحش (پستانداران ایران)، حیات‌ وحش (بیماری‌های حیات‌وحش) و آلاینده‌های محیط‌زیست (آلودگی هوا و گردوغبار) تألیف شد و در دی ماه سال جاری انتشار یافت.
یوسفی ادامه داد: تاکنون، انتشار 28 عنوان از مجموعه 30 جلدی که در ابتدا برای آموزش محیط‌بانان هدف‌گذاری کرده بودیم محقق شده است و دو عنوان کتاب تنوع گیاهی ایران و مبانی قوانین و مقررات محیط‌زیست نیز در مراحل پایانی تدوین و آماده شدن برای انتشار قرار دارد. همچنین با شناسایی موضوعات مورد نیاز دیگر، مراحل نگارش چند عنوان کتاب تخصصی برای افزایش توان علمی محیط‌بانان و پربارتر شدن این بسته آموزشی آغاز شده است.
یوسفی ضمن قدردانی از همکاری نویسندگان این مجموعه آموزشی که عمدتاً از همکاران سازمانی و همچنین اساتید دانشکده محیط‌زیست هستند و همچنین ویراستاران علمی و ادبی که از همکاران مجموعه مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان هستند، افزود: بی شک زحمات این عزیزان در تقویت دانش و مهارت محیط‌بانان حال و آینده این مرز و بوم تأثیرگذار خواهد بود.
رییس مرکز آموزش محیط‌زیست و تربیت محیط‌بان در پایان افزود: کتابچه‌های فعلی علاوه بر آنکه در دوره‌های آموزشی تدریس خواهند شد، با توجه به نیاز و درخواست مدیران کل استانی در اختیار محیط‌بانان هر استان هم قرار خواهند گرفت. قطع و وزن کتاب‌ها به شکلی طراحی‌شده که حمل آن در کوله‌پشتی برای محیط‌بانان آسان باشد و در شرایط گشت و مأموریت هم بتوانند از محتواهای آن‌ها به‌عنوان کتاب راهنما استفاده کنند.
بيشتر